Promocja SurvGo
Zyskaj 5% rabatu na badanie w panelu badawczym!
panel5
Załóż konto już dziś!
Spis treści
Zalety metody badawczej CATI Wszystko w jednym miejscu Łatwość, szybkość i wygoda BioStat – zróbmy to razem

Zalety metody badawczej CATI

 

Przed podjęciem ważnych decyzji przedsiębiorcy szukają powodów, które nakierują ich na wybór jednej z wielu dostępnych możliwości. Niewątpliwie jednym z wielu istotnych ustaleń jest wybór metody badawczej. Przed zdecydowaniem się na jedną z możliwości ankietowania warto zastanowić się, który sondaż posiada najwięcej zalet. Oczywiście zanim poznamy zalety metody badawczej warto przemyśleć, czego ma dotyczyć nasza ankieta, bo badając różne sektory to różne formy ankietowania będą najlepsze. Decydując się na analizę opinii publicznej, bądź badania rynku najlepiej skorzystać z metody badawczej CATI (Computer Assisted Telephone Interview). Opiera się ona na przeprowadzeniu ankiety telefonicznej z wykorzystaniem specjalistycznego programu komputerowego. Zastanówmy się, dlaczego metoda badawcza CATI jest obecnie tak popularna? Posiada wiele zalet, które niewątpliwie przemawiają za wybraniem tej formy ankietowania…

 

Wszystko w jednym miejscu

 

Przeprowadzanie ankiet telefonicznych z użyciem programów komputerowych (metoda badawcza CATI) odbywa się zwykle w siedzibie firmy, bądź w miejscu zamieszkania osoby wykonującej sondaż. Nie trzeba przemieszczać się pomiędzy budynkami wraz ze sprzętem, co znacznie pozwala zaoszczędzić czas. Co więcej, wszystkie zebrane informacje od razu ankieter zapisuje we wcześniej przygotowanym programie komputerowym, dzięki czemu nie dochodzi do pomyłek w trakcie przepisywania otrzymanych danych, co zdarza się w trakcie prowadzenia ankiet metodą PAPI. Dzięki dostępności do sprzętu komputerowego ryzyko popełnienia błędu zostaje zminimalizowane. Nie trzeba obawiać się utraty danych, bądź wycieku informacji, gdyż wszystko na bieżąco jest aktualizowane i zapisywane.

 

Łatwość, szybkość i wygoda

 

W trakcie przeprowadzania badań metodą CATI nie musimy obawiać się pomyłek ankietujących. Dzwoniąc do respondenta osoby ankietujące mają wcześniej przygotowane pytania w odpowiedniej kolejności. Innowacyjne systemy komputerowe pozwalają na natychmiastowe uzupełnianie kwestionariuszy, a dodatkowo pomijają pytania wykluczające się z udzielonymi wcześniej odpowiedziami. Takie działania pozwalają zaoszczędzić sporo czasu zarówno ankietujących, jak i ankietowanych. Możliwość analizy danych zebranych za pomocą metody CATI jest dostępna na każdym etapie badania. Można zmieniać pytania ze względu na otrzymywane odpowiedzi, bądź w celu ulepszenia ankiety.

 

BioStat – zróbmy to razem

 

Przeprowadzenie badań metodą CATI na własną rękę może okazać się skomplikowane z powodu braku dostępu do specjalistycznych programów komputerowych oraz z uwagi na pracę w pojedynkę. Profesjonalną firmą wykonywującą ankiety telefoniczne z użyciem programów komputerowych na rynku jest przedsiębiorstwo BioStat, które ze względu na wykwalifikowaną kadrę i własny program CATI-SYSTEM opracowuje ankiety od początku do końca. Posiada wiele stanowisk teleankieterskich, dzięki czemu w tym samym czasie może uzyskać znacznie więcej informacji, niż osoba pracująca w pojedynkę. Zajmują się każdym etapem badania począwszy od ułożenia pytań, przez przeprowadzenie badań na grupie docelowej,  aż po opracowanie zebranych informacji. Wykonanie takiej ankiety przebiega w sposób szybki.

 

Niskie koszty, szybkość w zbieraniu informacji, brak konieczności przemieszczania się to niewątpliwie duże atuty przeprowadzania ankiet online z wykorzystaniem programów komputerowych. Ankietowanie metodą CATI jeszcze nigdy nie było takie proste, gdyż obecnie mamy dostęp do wielu firm oferujących taką usługę.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czym jest badanie CATI?

Badanie CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) to wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny. Jest jedną z metod ilościowych przeprowadzania badań ankietowych poprzez zbieranie opinii na dany temat, prowadząc ankietyzację przez telefon. Wyniki natomiast zapisywane są w dedykowanym dla tej metody systemie.

Jakie są plusy badania CATI?
  • Oszczędność czasu - badanie wykonywane jest w studio CATI, skąd ankieterzy przeprowadzają wywiady na miejscu telefonicznie;
  • Minimalizacja błędu - ankieter wprowadza odpowiedzi do kwestionariusza w dedykowanym systemie, gdzie wg ustalonego scenariusza kolejno przechodzi do odpowiedniego pytania.
  • Stały nadzór nad jakością badania oraz dostęp do nagrania wywiadów.
  • Wysokiej jakości, pełne wyniki badania.
  • Uniwersalność - możliwość zastosowania metody w każdej branży.
Co można osiągnąć przy pomocy badania CATI?

Aby osiągnąć sukces w badaniu CATI, ważne jest odpowiednie dobranie próby respondentów, zapewnienie reprezentatywności i przeszkolenie operatorów CATI w technikach badawczych oraz prowadzeniu rozmów telefonicznych z respondentami. Skrupulatne i odpowiedzialne podejście do tych czynników może znacznie wpłynąć na jakość i wiarygodność wyników badania CATI.

© Copyright 2024, SurvGoTM, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności Regulamin