Promocja SurvGo
Zyskaj 5% rabatu na badanie w panelu badawczym!
panel5
Załóż konto już dziś!
Spis treści
Wskaźnik response rate - jak zwiększyć zaangażowanie respondentów Response rate w ankietach Ankieta online przyjazna respondentom   Dodaj informacje o badaniu Krótka ankieta to dobra ankieta Kolejność zadawania pytań w ankiecie Korzystaj z różnych formatów pytań w ankiecie Pytania warunkowe w ankiecie Atrakcyjność wizualna ankiety online Stwórz atrakcyjną ankietę w SurvGo™ Samodzielne przeprowadzenie ankiety online

Wskaźnik response rate - jak zwiększyć zaangażowanie respondentów

 

Stworzyłeś ankietę online ale respondenci niechętnie odpowiadają na pytania? Przeanalizuj kluczowe kwestie, które należy uwzględnić podczas tworzenia ankiety online i obserwuj jak rośnie wskaźnik response rate.

 

Response rate w ankietach

 

Na podstawie badań ankietowych przeprowadza się obszerną analizę danych. Dlatego ważne jest, by mieć jak największą ilość informacji, które pozyskamy na podstawie wypełnionych ankiet. Response rate jest wskaźnikiem realizacji próby, który określa, ile ankiet zostało wypełnionych w porównaniu do rozesłanych próśb do respondentów.

 

Na wskaźnik response rate wpływa wiele czynników. Może być to zbyt duża ilość pytań i zła kolejność, nieatrakcyjny wygląd ankiety czy brak urozmaiconych formatów pytań. Jak więc realnie podnieść ten wskaźnik i jak stworzyć dobrą ankietę online?

 

Ankieta online przyjazna respondentom

 

Już na etapie tworzenia ankiety online masz wpływ na ilość realnie wypełnionych ankiet. Możesz tego dokonać, np. dbając o stronę wizualną, treść pytań i ich ilość czy zróżnicowanie. Warto jest więc wejść w buty respondenta i spojrzeć na ankietę jego oczami. Zadaj sobie kilka pytań:

 

 • Czy zamieściłem/am informację, ile potrwa wypełnianie ankiety?
 • Czy ma optymalną ilość pytań?
 • Czy zróżnicowałem/am pytania w ankiecie?
 • Czy pytania są podane od ogółu do szczegółu?
 • Czy ankieta jest miła dla oka?

 

Jeżeli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś “nie”, to warto poprawić daną kwestię i zobaczyć, czy wpłynie to na zaangażowanie respondentów. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które zwiększą responsywność Twoich ankiet online.

 

Dodaj informacje o badaniu

 

Warto napisać, ile będzie trwał udział w badaniu i jaki jest cel badania. Należy podkreślić, że badanie jest w pełni anonimowe i poinformować, jak zamierzasz wykorzystać zebrane dane. Można również uwzględnić korzyści udziału w badaniu dla respondenta.

 

Krótka ankieta to dobra ankieta

 

Ankieta powinna zawierać niezbędne pytania, ale należy zwrócić uwagę na długość ankiety, czyli ilość pytań. Jeżeli ankieta będzie krótka i konkretna, to nasz wskaźnik response rate również będzie wyższy. Zdarza się bowiem tak, że dłuższe ankiety są porzucane lub respondent odmawia udziału w badaniu wiedząc, że to będzie bardzo czasochłonne zajęcie.

 

Kolejność zadawania pytań w ankiecie

 

Kluczowe jest ułożenie pytań od najprostszych do trudniejszych. Na początek warto zadać takie pytanie, które nada ton całej ankiecie i zachęci respondenta do kontynuacji udziału w badaniu. Pytanie pierwsze powinno być pytaniem ogólnym, prostym i łatwym pod względem udzielania odpowiedzi. Dlatego warto na początku rozważyć pytanie z możliwością wielokrotnego wyboru, gdyż z naszego doświadczenia ten typ pytań wymaga od respondenta mniej energii niż pozostałe.

 

Korzystaj z różnych formatów pytań w ankiecie

 

Istotne jest, aby stworzona ankieta nie była monotonna. Chcemy utrzymać koncentrację respondenta do samego końca, dlatego powinniśmy urozmaicać typ pytań w ankiecie tak, aby podtrzymywać zainteresowanie i skupienie osoby wypełniającej ankietę. Zależy nam zarówno na komforcie respondenta, ale również na jakościowym wypełnieniu ankiety. Jeżeli osoba będzie znudzona i zdekoncentrowana, może nie odpowiadać w pełni przemyślanie na pytania bądź po prostu zrezygnuje z udziału w badaniu.

 

Pytania warunkowe w ankiecie

 

Jeżeli chcesz podnieść wskaźnik response rate, warto urozmaicić ankietę o pytania warunkowe. W momencie gdy respondent udziela odpowiedzi na jedno pytanie, a wybrana przez niego odpowiedź będzie się wykluczała z następnym pytaniem, to ono już się w ankiecie nie pojawi. Skraca to znacznie czas trwania ankiety i jednocześnie pokazuje respondentowi, że podeszliśmy do tworzenia ankiet profesjonalnie.

 

Atrakcyjność wizualna ankiety online

 

Spersonalizowany wygląd ankiety i jej styl to już tzw. must have w świecie ankiet online. Jeżeli twoja ankieta nie będzie atrakcyjna wizualnie, może spaść znacząco wskaźnik response rate. Respondent poświęca nam swój cenny czas i naszym zadaniem jest go jak najbardziej umilić i ułatwić przejście przez pytania ankietowe.

 

Strona wizualna gra tutaj bardzo ważną rolę: logotypy, motywy czy nawet spójność ankiety z identyfikacją wizualną marki - wszystkie te czynniki mają za zadanie poprawić wrażenia osób biorących udział w ankiecie. Wszystkie wizualne zabiegi mają na celu pokazanie respondentowi, że jest dla nas ważny i wyjątkowy, że nie został wybrany przez nas losowo.

 

Stwórz atrakcyjną ankietę w SurvGo™

 

W naszym programie ankietowym można skorzystać z wielu funkcji, które pomogą w utrzymaniu wysokiego wskaźnika response rate. Za pomocą SurvGo™ możesz wybierać pomiędzy różnymi formatami pytań:

 

 • Pytanie jednokrotnego wyboru
 • Pytanie wielokrotnego wyboru
 • Pytanie otwarte
 • Lista wyboru
 • Lista rankingowa
 • Suwak
 • Przydzielanie punktów
 • Ocena
 • NPS 1-10 oraz NPS graficzny

 

Poza różnorodnymi typami pytań można uatrakcyjnić swoje badanie ankietowe poprzez dodanie pliku (np. obrazek w formacie .jpg, pliku audio bądź wideo).

 

Samodzielne przeprowadzenie ankiety online

 

W naszym programie ankietowym masz pełną kontrolę nad badaniem, np. dostosowujesz pytanie do swoich potrzeb poprzez określenie, czy jest ono obowiązkowe. Możesz dołączyć pliki audio i wideo do ankiety. Jeżeli będziesz potrzebować pomocy, to dostępny jest Samouczek SurvGo™, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie funkcjonalności.

 

W SurvGo™ możesz wybrać między badaniem na własnej grupie respondentów i badaniem za pomocą naszego panelu badawczego. Jeżeli skorzystasz z drugiej opcji, możesz wskazać próbę badawczą, ustalić proporcje względem płci, wykształcenia, wieku i miejsca zamieszkania. Zlecając realizację badania możesz otrzymać wyniki nawet po 12 lub 24 godzinach.

 

Potrzebujesz wsparcia w stworzeniu profesjonalnego kwestionariusza? A może chcesz zlecić specjalistom przeprowadzenie ankiety i analizę otrzymanych wyników? Skorzystaj z oferty Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Na jaki czas można wykupić subskrypcję?

Oferujemy dwie opcje: subskrypcja na 1 miesiąc lub cały rok. W przypadku zakupu dostępu na 12 miesięcy możesz wypowiedzieć umowę w przypadku, gdy zaistnieje jeden z wyjątków wskazanych w Regulaminie serwisu.

Czy odpowiadają Państwo za dane ankietowanych?

Tak, odpowiadamy za właściwe przechowywanie danych ankietowanych w bazach i wynikach na SurvGo. Natomiast jeżeli chodzi o importowane bazy danych należy pamiętać, że to Państwo z biorą odpowiedzialność za legalne ich pozyskanie.

 
Czy krótka ankieta jest lepsza od długiej?

Krótka ankieta, zawierająca tylko niezbędne pytania, może być bardziej skuteczna w zwiększeniu wskaźnika Response Rate, ponieważ respondentom łatwiej wypełnić krótszą ankietę, co wpływa na większą chęć udziału w ankiecie.

© Copyright 2024, SurvGoTM, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności Regulamin