Promocja SurvGo
Zyskaj 5% rabatu na badanie w panelu badawczym!
panel5
Załóż konto już dziś!
Spis treści
Bodźce do przeprowadzania badań ankietowych i sposoby zwiększania wskaźników reakcji Zalety i wady stosowania bodźca zachęcającego do przeprowadzania ankiet Rodzaje ankietowych pomysłów motywacyjnych Przedpłaty z góry, a obiecane zachęty

Bodźce do przeprowadzania badań ankietowych i sposoby zwiększania wskaźników reakcji

Jednym z największych wyzwań stojących przed badaczami podczas przeprowadzania ankiety jest uzyskanie odpowiedzi. Mogą stworzyć świetną ankietę, zadać wszystkie właściwe pytania i wysłać ją w najlepszym możliwym czasie, ale ich respondenci dalej nie odpowiedzą na ich badania ankietowe. Badania pokazują, że średni wskaźnik odpowiedzi na ankiety wynosi zaledwie 10-30%. Aby poprawić swoje szanse i pozyskać uczestników ankiety, wielu ankieterów dostarcza obecnie respondentom nagrody za uczestnictwo zwane "ankietowymi zachętami".

Zalety i wady stosowania bodźca zachęcającego do przeprowadzania ankiet

Największą zaletą oferowania zachęt do udziału w ankiecie jest to, że respondenci mają większą motywację do ukończenia badania, co zwiększa odsetek odpowiedzi. Niestety, zachęty mogą przyciągnąć uwagę niewłaściwej osoby - kogoś, kto jest w niej po prostu w zamian za nagrodę. Tego typu respondenci mogą spieszyć się z udzielaniem odpowiedzi, aby odebrać nagrodę lub dostarczyć niedokładnych informacji, ponieważ ich jedynym celem jest osiągnięcie korzyści finansowych. Ponieważ oferowanie zachęt do udziału w ankiecie może spowodować, że wyniki badania zostaną  zniekształcone, niektórzy badacze oferują zachęty tylko dla odbiorców niszowych - tych, którzy na ogół nie są w stanie odpowiedzieć na żadne badanie. Na przykład ankieterzy z branży opieki zdrowotnej wiedzą, że trudno jest przyciągnąć uwagę zapracowanego lekarza, więc mogą zaoferować zachętę do udziału w badaniu. Inni badacze oferują zachęty dopiero po tym, jak pierwsza grupa potencjalnych respondentów odmówi udziału w ankiecie. Jednym z najlepszych sposobów, aby uniknąć wypełnienia przygotowanego przez nas badania przez nieodpowiednią osobą jest stworzenie kryteriów i umieszczenie pytań z metryczki. Warto na początku ankiety zapytać respondentów na przykład o płeć, wiek, miejsce zamieszkania, dochód, wykształcenie, czy zainteresowania – istnieje także wiele innych kryteriów. Jeśli osoba chcąca wziąć udział w badaniu zaznaczy takie odpowiedzi, że będzie spełniała wyznaczone przez ankietera kryteria to będzie mogła wziąć udział w ankiecie. Z pewnością otrzymamy wtedy rzetelne odpowiedzi od osób, które kwalifikowały się do udzielenia odpowiedzi w stworzonym przez nas badaniu. Istnieje możliwość także skorzystania z paneli konsumenckich, aby zebrać odpowiedzi od poszukiwanej przez nas grupy. Panel badawczy Badanie-Opinii.pl posiada ponad 200 tysięcy panelistów, którzy z dużym zaangażowaniem wypełniają udostępniane im badania. Jeśli, więc nie mamy pomysłu na zachęty oraz boimy się, że w naszej ankiecie wezmą udział osoby niespełniające wyznaczonych kryteriów to warto skorzystać z paneli konsumenckich.

Rodzaje ankietowych pomysłów motywacyjnych

Potrzebujesz poprawić swój wskaźnik odpowiedzi na ankietę? Istnieje wiele zachęt, które możesz zapewnić, aby zachęcić do udziału w ankiecie.

  1. Zachęty pieniężne - ankiety z zachętą pieniężną zazwyczaj wysyłają gotówkę na konto PayPal respondenta, wysyłają czek lub kartę podarunkową. Wysokość zachęty pieniężnej zazwyczaj zależy od ankiety; na przykład, czy jest to badanie mikroskopowe, w którym pytamy studentów uczelni o nawyki związane z nauką? Czy też jest to długa, czasochłonna ankieta skierowana do profesjonalistów? W zależności od badania, zachęty finansowe będą się różnić.
  2. Kupony lub rabaty - rozdawanie gotówki może być kosztowne; zapewniając kupon lub zniżkę, ankieterzy mogą zachęcić do udziału w ankiecie i zachęcić do zakupów, zwiększając tym samym dochody.
  3. Darmowe próbki - ludzie lubią być jednymi z pierwszych, którzy próbują czegoś nowego. Oferowanie ankietowanym bezpłatnej próbki Twojego produktu lub usługi to świetny sposób na zdobycie ich zainteresowania bez konieczności rozdawania pieniędzy. Jeśli jesteś pewien swojego produktu lub usługi, dając ludziom szansę wypróbować go bez kosztów może przyczynić się to także do dobrej reklamy lub pozytywnych opinii.
  4. Darowizny na cele charytatywne - jeśli znasz swoich odbiorców docelowych, powinieneś wiedzieć, jakie organizacje charytatywne są nimi zainteresowane. Jeśli potencjalny respondent rozumie, na przykład, że przekaże choćby 1 złotówkę na rzecz organizacji charytatywnej, na której mu zależy, często wypełnia ankietę, ponieważ dzięki temu czuje się lepiej. Pokazuje ona również, że Twoja firma troszczy się o sprawy bieżące lub społeczne, na które większość ludzi patrzy pozytywnie.
  5. Loteria internetowa - być może nie stać Cię na to, aby dać każdemu ankietowanemu bezpłatnego iPada, ale możesz oświadczyć, że ankietowani zostaną zgłoszeni do wygrania! Jest to wielka zachęta dla uczestników ankiet i może zainspirować do udziału. Ostatecznie masz tylko jednego iPada. Ważne jest jednak, aby przy jego zakładaniu pamiętać o zasadach rządzących loterią/ konkursem podarunkowym.

Przedpłaty z góry, a obiecane zachęty

Po podjęciu decyzji o rodzaju zachęty, którą chcesz zaoferować, musisz zdecydować, czy chcesz zaoferować ją z góry opłaconą (przed przystąpieniem do ankiety), czy obiecaną (po jej zakończeniu). Ankiety pokazują, że przedpłacone bodźce zachęcające do udziału w ankiecie zwiększają odsetek odpowiedzi, ale może to być zbyt kosztowne, ponieważ są one oferowane wszystkim. Z drugiej strony, obiecane zachęty są zazwyczaj znacznie łatwiejsze w zarządzaniu, ponieważ badacze mogą wysłać respondentom pocztą elektroniczną bon upominkowy po zakończeniu badania lub wysłać im mały prezent z podziękowaniem dopiero po jego zakończeniu.

Kiedy naukowcy mają pytanie, potrzebują odpowiedzi. Ankieta jest najlepszym sposobem, aby je uzyskać, ale może się to wiązać z kosztami. Aby skłonić ludzi do wypełnienia ankiety, może to wymagać pewnej zachęty; na szczęście istnieje wiele zachęt i jedna z nich może zadziałać dla Ciebie

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie można zastosować bodźce zachęcające do wypełnienia ankiety?

Możemy wyróżnić kilka bodźców zachęcających respondentów do wypełnienia ankiety: zachęty pieniężne, nagrody rzeczowe, bony lub rabaty, darmowe próbki, loteria internetowa lub darowizny na cele charytatywne.

Jakie są zalety i wady bodźców zachęcających respondentów do wypełnienia ankiety?

Zdecydowaną zaletą systemu nagradzania respondentów jest zwiększenie integracji i ich motywacji do wypełniania ankiet. Jednak bodziec ten może przyciągać jednocześnie osoby, które szukają jedynie korzyści finansowych, dlatego każdorazowo warto w ankiecie określić konkretną metrykę badania, aby trafić do jak najbardziej niszowej grupy respondentów, którzy udzielą odpowiedzi najrzetelniej.

Czy warto zastosować bodźce zachęcające do wypełnienia ankiety?

Zastosowanie bodźców zachęcających do wypełnienia ankiety może zwiększyć współpracę ankietowanych, poprawiając stopę udziału w badaniu. Bodźce, takie jak nagrody, punkty lojalnościowe czy udział w losowaniu, motywują ankietowanych do wzięcia udziału w badaniu, co przekłada się na większą reprezentatywność próby i bardziej wiarygodne wyniki.

© Copyright 2024, SurvGoTM, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności Regulamin