Promocja SurvGo
Zyskaj 5% rabatu na badanie w panelu badawczym!
panel5
Załóż konto już dziś!
Spis treści
Ankiety online –  jak zbadać satysfakcję konsumentów Jak stworzyć ankietę satysfakcji klienta? Zautomatyzowane ankiety online Mierzenie satysfakcji klienta poprzez ankiety online w mediach społecznościowych Narzędzia umożliwiające przygotowanie ankiety online

Ankiety online –  jak zbadać satysfakcję konsumentów

 

Każda firma posiada swoich stałych klientów, jak i osoby, które raz dokonają zakupu i więcej nie powrócą. Warto jednak budować bazę stałych klientów. Należy zadać sobie pytanie co możesz zrobić, aby określić, na ile Twoi klienci są zadowoleni? Aby dowiedzieć się jaki jest poziom zadowolenia konsumentów powinieneś przeprowadzić ankiety online.

 

Jak stworzyć ankietę satysfakcji klienta?

 

Zanim przystąpisz do wyboru, gdzie udostępnisz swoją ankietę online powinieneś zastanowić się nad celem badania internetowego. Pojęcie badania satysfakcji klienta jest dość szerokim terminem dlatego powinieneś zastanowić się co dokładnie chcesz zbadać – zadowolenie z zakupionego produktu, czy usługi, satysfakcję z otrzymanej pomocy od pracowników firmy, czy może zadowolenie z poziomu cen oferowanego asortymentu. Pamiętaj, że ankiety online nie powinny być długie, gdyż wpływa to negatywnie na jakość zbieranych danych. Krótkie i precyzyjnie sformułowane badanie pozytywnie wpływa na jakość zbieranych danych, gdyż osoba wypełniająca je nie jest zmęczona wypełnianiem go. Dlatego stwórz ankietę, która ma jasno określony cel oraz jest jasno zrozumiała dla respondentów. Jeśli już to wiesz to możesz się zastanowić, jak rozdystrybuować przygotowaną ankietę internetową.

 

Zautomatyzowane ankiety online

 

Nie bez powodu przeprowadzane zautomatyzowane ankiety online są coraz bardziej popularne wśród firm chcących mierzyć satysfakcję klientów. Są one tanie, proste i mają potencjał dotarcia do znacznie większej grupy odbiorców niż ankiety przeprowadzane w bezpośredni sposób. Jednak są one również mniej osobiste, więc warto w nich wykazać się kreatywnością. W ten sposób możesz mieć pewność, że Twój klient jest zaangażowany i chętnie wypełni Twoją ankietę internetową. Oto dwa sposoby na przeprowadzenie skutecznych ankiet online:

 

  1. Podstawowa kampania email – jest to najbardziej popularny sposób przeprowadzania ankiet nie bez powodu, gdyż jest prosty i skuteczny. Pierwszą trudną częścią jest pozyskanie listy email. Dobrze jest od początku zbierać adresy email od swoich klientów, aby mieć pewność, że będziesz mógł się z nimi później skontaktować za pomocą ankiety online. Kiedy już zdobędziesz listę mailingową, użyj kampanii e-mailowej, aby skierować klientów do Twojej ankiety online. Spróbuj napisać bezpośredni temat i wstęp do badania, aby zachęcić konsumentów do wzięcia udziału w wysłanej ankiecie. Zadbaj o to, aby ankieta była dopasowana do potrzeb Twoich klientów. Takie działania, będą miały duży wpływ na wskaźnik uzyskiwanych odpowiedzi, jeśli jasno określisz, o jakie zaangażowanie czasowe prosisz klienta i dlaczego powinien on wziąć udział w wysłanej ankiecie.
  2. Kampania emailowa z wykorzystaniem niestandardowej treści – ankiety online to nie tylko podstawowe kampanie emailowe. To szansa, aby pomyśleć bardziej nieszablonowo, jeśli chodzi o tworzenie ankiet e-mailowych. Może to oznaczać dołączenie widgetu, aby ankieta była bardziej angażująca dla tych, którzy wypełniają ją na urządzeniach mobilnych lub dotykowych. Możesz również stworzyć niestandardową treść, np. artykuł lub wideo, wyłącznie dla uczestników ankiety online. Oferując im wartość i zwracając się bezpośrednio do nich za pomocą świetnych treści, możesz połączyć efektywne badanie satysfakcji klienta z budowaniem marki.

 

Mierzenie satysfakcji klienta poprzez ankiety online w mediach społecznościowych

 

Poza typowymi metodami targetowania klientów online, media społecznościowe prezentują swój własny zestaw możliwości. Jeśli po prostu przeprowadzasz ankietę mailową i wrzucasz ją na Facebooka, tracisz szansę na zoptymalizowanie jej pod kątem tej platformy. Ankieta internetowa musi być dopasowana do momentu, w którym jest oferowana i nie inaczej jest w przypadku mediów społecznościowych. Bądź świadomy, że wskaźniki odpowiedzi w mediach społecznościowych będą zazwyczaj dużo niższe niż w przypadku kampanii emailowych, ale przy wystarczająco dużej grupie nadal możesz uzyskać wysokiej jakości dane. Atutem mediów społecznościowych jest fakt, że respondenci wypełniający w ten sposób badanie nie muszą otwierać kolejnej zakładki. W połączeniu z wysoce specyficznymi możliwościami targetowania klientów w reklamach na Facebook’u, możesz uzyskać informacje o ankiecie od bardzo konkretnych grup. Możesz w prosty sposób otrzymać informacje od osób posiadających konkretne cechy demograficzne. Społeczność korzystająca z Facebook’a różni się wieloma czynnikami, jak wiek, płeć, miejsce pracy, miejsce zamieszkania, czy też pod względem różnorodności zainteresowań.

 

Narzędzia umożliwiające przygotowanie ankiety online

 

Jak widać za pomocą ankiet internetowych można w łatwy i prosty sposób zmierzyć poziom satysfakcji klientów. Przygotowanie ankiety online także nie jest trudnym zadaniem ze względu na istniejące narzędzia do przeprowadzania ankiet online, jak właśnie SurvGo™. Korzystając z niego możemy stworzyć w szybkim czasie dokładną ankietę internetową, która nie będzie wymagała wysokich nakładów finansowych. Na platformie możemy znaleźć różnego rodzaju szablony, które usprawniają przeprowadzane badanie internetowe. Bardzo cenną możliwością jest umiejętność zastosowania pytań warunkowych. Polegają na tym, iż jeśli dana osoba odpowie na konkretne pytanie tak, że wyklucza się z następnym to nie wyświetli się ono osobie wypełniającej badanie. Takie działania pozytywnie oddziałują na jakość zbieranych danych, gdyż respondenci nie są rozproszeni pytaniami, które ich nie dotyczą. Wszystkie stworzone ankiety online mają swój własny unikalny link, który może być rozpowszechniony przez osoby przeprowadzające badania na wiele sposobów, które zostały wcześniej wspomniane. Dzięki niemu można łatwo udostępniać ankietę, a co więcej w szybki sposób analizować i interpretować uzyskane informacje, które są automatycznie gromadzone w jednej bazie danych.

 

Ankiety online można przeprowadzać na wiele sposobów, gdyż istnieje wiele kanałów którymi mogą być rozdystrybuowane. Dzięki temu osoby chcące zmierzyć satysfakcję klientów często decydują się na wspomnianą metodę badawczą. Jeśli chcesz zmierzyć zadowolenie klientów to posiadasz już wszystkie informacje, aby to uczynić.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
W jaki sposób mogę przesłać ankietę moim respondentom?

Możesz to zrobić poprzez wysyłkę zaproszenia drogą mailową lub SMSem bądź udostępniając bezpośrednio link do ankiety.

 
Jak długo będę czekać na wyniki badania?

Jeśli przeprowadzasz badanie na naszym panelu badawczym pełne wyniki możesz uzyskać już po kilku godzinach do max. kilku dni roboczych - realizacja zależna jest od wielkości i specyfiki próby. Jednak zarówno w przypadku badania w panelu, jak i w ramach subskrypcji masz możliwość przeglądu odpowiedzi w czasie rzeczywistym na bieżąco po ich wpłynięciu do systemu - wystarczy wejść w zakładkę “Przegląd odpowiedzi”.

 
Czy krótsza ankieta będzie lepsza dla ankietowanych?

Zdecydowanie tak. Krótsza ankieta będzie lepsza, ponieważ zachęca respondentów do wypełnienia jej do końca. Staraj się ograniczyć liczbę pytań i skupić się na najważniejszych aspektach, które chcesz zbadać.

© Copyright 2024, SurvGoTM, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności Regulamin