Jak samodzielnie przeprowadzić badanie rynku?
Masz pomysł na biznes, ale chcesz uzyskać więcej informacji na temat branży oraz je przeanalizować? Badanie rynku możesz przeprowadzić całkowicie samodzielnie. Z pomocą przychodzą programy ankietowe, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez ten proces.
Dlaczego warto przeprowadzić badania rynku?
Badania rynku pozwolą na zebranie informacji dotyczących m.in. trendów rynkowych, naszej grupy docelowej, preferencji i potrzeb klientów oraz naszej konkurencji. Analiza zebranych danych pozwoli na wdrożenie zmian i usprawnienie działania Twojego biznesu. Dzięki badaniu rynku wyjdziesz naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i będziesz mógł być o krok przed konkurencją.
Cechy dobrego badania rynku
Przeprowadzając badanie rynku otrzymujesz szereg przydatnych informacji, które usprawnią działania Twojej firmy. Wyniki badania pomogą osobom zarządzającym podejmować decyzje biznesowe.
Podczas tworzenia narzędzia badawczego zwróć uwagę na następujące kwestie:
- Cel badania - sformułuj jasny i mierzalny cel, który chcesz osiągnąć dzięki badaniu rynku.
- Grupa docelowa - dokładnie określ swoją grupę docelową, czyli do kogo adresujesz kwestionariusz ankiety (wiek, miejsce zamieszkania, zawód itd.).
- Pytania w ankiecie online - zaprojektuj ankietę tak, aby nie zniechęcić respondentów do odpowiadania, tzn. zadbaj o uporządkowanie pytań w kolejności od ogólnych, do szczegółowych, nie poruszaj zbyt wielu aspektów jednocześnie, dbaj o logikę pytań (np. stosując pytania warunkowe).
- Dbaj o swój wizerunek - Twoja ankieta to twoja wizytówka, warto więc wykazać się empatią i pisać językiem dostosowanym do poszczególnych segmentów grupy docelowej, aby mieć jak największą responsywność.
- Plan działania - porównaj zebrane informacje z celami badania i następnie zaplanuj wprowadzanie zmian w tych obszarach, które wymagają poprawy.
Jeżeli chcesz, możesz skorzystać z usług ekspertów z Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat, którzy opracują i przeprowadzą za Ciebie badanie rynku z wykorzystaniem panelu badawczego lub szereg innych badań (zajmujemy się także analizami rynku czy prowadzeniem bilansu kompetencji).
Badanie rynku za pomocą ankiet online
Badania ankietowe są jedną z form przeprowadzenia badań rynku. Wykorzystując ankiety online możesz uzyskać o wiele więcej odpowiedzi w porównaniu do innych metod badania. Na przykład: jeżeli chcesz poznać opinię na temat Twojego produktu czy jakości obsługi klienta, najprościej jest zapytać swoich klientów właśnie za pomocą ankiet online.
Ankiety online pomagają Ci zrozumieć cechy twojej grupy docelowej, jej oczekiwania i opinie. Dzięki tym danym możesz dokonać analizy swoich produktów i usług oraz wzmocnić swoją pozycję na rynku.
Wybierając opcję badań ankietowych, warto podkreślić takie korzyści jak: niska cena i szybki czas realizacji w stosunku do innych technik badawczych. Dzięki ankietom online można realizować badanie nawet na dużych grupach respondentów.
Dzięki SurvGo™ przygotujesz się do analizy rynku
Nie musisz zlecać badania rynku agencji badawczej. Możesz wykonać analizę rynkową samodzielnie, korzystając z gotowych narzędzi, które pozwolą Ci nie tylko zebrać dane, ale również je zestawić i przeanalizować.
Jednym z takich narzędzi jest program do ankiet SurvGo™, za pomocą którego samodzielnie zbadasz rynek. Korzystając z tego programu ankietowego możesz na bieżąco śledzić treść i ilość uzyskanych odpowiedzi. Dzięki SurvGo™ możesz urozmaicić respondentom badanie poprzez stworzenie różnych form pytań.
Następnie znając wyniki badania ankietowego możesz przystąpić do samodzielnej analizy rynku i na podstawie wniosków z badania określić popyt na produkt lub usługę bądź odnaleźć nową rynkową niszę.
Badanie ankietowe krok po kroku
W SurvGo™ stworzysz ankietę online w kilku prostych krokach:
- Wybierz typ badania:
- Badanie ankietowe (na własnej grupie respondentów)
- Test kompetencji (np. sprawdzenie kompetencji przyszłych lub obecnych pracowników)
- Panel konsumencki (badanie na respondentach z panelu badawczego)
- Dodaj pytania - wybierz spośród takich pytań jak, np.:
- Pytanie jednokrotnego wyboru
- Pytanie wielokrotnego wyboru
- Pytanie otwarte
- Lista wyboru
- Lista rankingowa
- Suwak
- Przydzielanie punktów
- Ocena
- NPS 1-10 oraz NPS graficzny
- Monitoruj statystyki twojego badania w czasie rzeczywistym
- Samouczek SurvGo™ przeprowadzi Cię przez każdy z powyższych kroków, pozwalając na prezentację funkcjonalności naszego programu do badań ankietowych
- Masz pełną kontrolę nad tworzeniem badania - możesz dostosować pytanie do swoich potrzeb, np. określając czy jest obowiązkowe
- Wskazujesz wielkość próby badawczej i proporcje względem płci w wybranych czynnikach
- Do pytań możesz załączyć plik audio bądź wideo
- Możesz korzystać z pomocy naszych ekspertów zamawiając usługi dodatkowe
- Kody rabatowe na badania ankietowe
Zalety korzystania z SurvGo™
- Samouczek SurvGo™ przeprowadzi Cię przez każdy z powyższych kroków, pozwalając na prezentację funkcjonalności naszego programu do badań ankietowych.
- Masz pełną kontrolę nad tworzeniem badania - możesz dostosować pytanie do swoich potrzeb, np. określając czy jest obowiązkowe.
- Wskazujesz wielkość próby badawczej i proporcje względem płci w wybranych czynnikach.
- Do pytań możesz załączyć plik audio bądź wideo.
- Możesz korzystać z pomocy naszych ekspertów zamawiając usługi dodatkowe.
- Kody rabatowe na badania ankietowe.
(FAQ)
Cechy dobrego badania: jasny cel badania, dokładnie określona grupa docelowa, projekt kwestionariusza ankiety i odpowiedni dobór pytań, umieszczenie wizerunku Twojej firmy, przemyślany plan działania (porównaj zebrane informacje z celami badania i następnie zaplanuj wprowadzanie zmian w tych obszarach, które wymagają poprawy)
Pierwszym krokiem jest skonstruowanie kwestionariusza ankiety, korzystając z dostępnych widżetów pytań. Następnie należy wgrać bazę swoich respondentów z pliku excel do systemu oraz wybrać rodzaj dystrybucji zaproszeń. Jeśli jest to droga mailowej w bazie powinny znaleźć się adresy e-mail, jeśli drogą SMS - numery telefonów ankietowanych. Rozsyłamy zaproszenia do wypełnienia ankiety i możemy w przeglądzie odpowiedzi na bieżąco podglądać postępy badania.
Tak, za pomocą programu SurvGo™ można wykorzystać wiele form pytań, takich jak pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, pytania otwarte, listy wyboru, listy rankingowe, suwaki, czy oceny.