Promocja SurvGo
Zyskaj 5% rabatu na badanie w panelu badawczym!
panel5
Załóż konto już dziś!
Spis treści
Jak przeprowadzić idealne badanie rynku? Korzyści z przeprowadzenia badań rynku Sformułuj jasny cel Określ grupę docelową Zaprojektuj swoje badanie rynku Bądź przyjazny w badaniach Ocena badań rynku Stwórz plan działania, aby pracować nad wynikami badania rynku

Jak przeprowadzić idealne badanie rynku?

 

Zrealizowanie badania rynku przed wprowadzeniem produktu lub usługi jest konieczne. Istotne jest to dlatego, że może wystąpić sytuacja, w której pojawi się duża rozbieżność między tym, czego chcą klienci, a tym, co planujesz zaoferować. Dlatego bardzo ważne jest, aby przeprowadzać badania rynku w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób.

 

Korzyści z przeprowadzenia badań rynku

 

Istnieje wiele korzyści związanych z wykonywaniem badań rynku, bez względu na rodzaj działalności, jaki prowadzisz. Badanie rynku oferuje wiele możliwości, jak:

 

  • Możliwość uzyskania informacji o swoich klientach, ich oczekiwaniach wobec Ciebie oraz o tym, co Twoi konkurenci robią, aby Cię wyprzedzić lub czego im brakuje w porównaniu z Tobą.
  • Możesz zidentyfikować możliwości dla swojej firmy, które wcześniej nie byłyby oczywiste.
  • Możliwość przetrwania na rynku, jeśli przechodzisz przez zły okres. Przeprowadzanie badań rynku może dać Ci lepsze zrozumienie klientów.
  • Pomagają obniżyć ryzyko, gdy chcesz wprowadzić nowy produkt lub usługę, masz szerszy obraz na temat popytu rynkowego i oczekiwań konsumentów.
  • Pomagają zrozumieć, co klient myśli o Twojej marce. Uzyskanie ich opinii oznacza, że możesz podjąć działania mające na celu zmianę ich postrzegania.
  • Mogą pomóc w oszacowaniu liczby sprzedaży, dlatego umożliwiają planowanie z wyprzedzeniem i maksymalizowanie zysków.
  • Po wykonywaniu regularnych badań rynku, będziesz miał wystarczająco dużo danych, aby przewidzieć trendy.
  • Uzyskanie informacji zwrotnych od klientów na temat oferowanego produktu, bądź też usługi.

 

Przedstawione zalety badań rynku to nie ich jedyne mocne strony. Realizacja takiego badania umożliwia zdobycie różnorodnych informacji, które zdecydowanie usprawnią działania Twojego przedsiębiorstwa i wpłyną na podejmowane przez osoby zarządzające decyzje. Jednak, aby przeprowadzić badanie rynku musi posiadać ściśle określony cel, czy też grupę docelową. Warto, więc przyjrzeć się poszczególnym krokom w procesie tworzenia badań rynku.

 

Sformułuj jasny cel

 

Kiedy tworzysz badania rynku, powinieneś mieć jasno określone rezultaty tego, co chcesz osiągnąć, a wyniki, które zdobędziesz powinny być mierzalne. Warto posiadać jasny cel, gdyż pomoże Ci to zawęzić niezbędne narzędzia i metodologię, których musisz użyć do badania. Umożliwi Ci to także zaprojektowanie badania w sposób, który jest najbardziej efektywny. Zbierz swój zespół i poproś go o wybranie 2-3 celów, które są dla Ciebie najważniejsze.

 

Określ grupę docelową

 

Wykorzystaj każdy zestaw danych, który jest zbieżny z Twoją grupą docelową. Możliwe, że posiadasz już listę e-mailową osób, które wiedzą o funkcjonowaniu Twojej firmy, bądź masz listę respondentów, którzy wzięli udział w poprzedniej ankiecie. Opisz szczegółowo rodzaj osób, do których chcesz dotrzeć. Zrób to jak najbardziej dokładne, aby zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania odpowiedzi zwrotnych. Weź pod uwagę jak najwięcej czynników demograficznych, takich jak wiek, miejsce zamieszkania, zawód, aby zawęzić liczbę do najbardziej istotnych i zidentyfikować grupę docelową.

 

Zaprojektuj swoje badanie rynku

 

Kiedy już wiesz, do kogo chcesz dotrzeć, następnym ważnym krokiem jest upewnienie się, że zaprojektowałeś ankietę w taki sposób, aby większość respondentów była skłonna do udzielenia odpowiedzi. Zdecyduj, jakiego rodzaju pytania i zwroty chcesz wykorzystać w kwestionariuszu, który planujesz wysłać. Już samo uporządkowanie pytań w najbardziej odpowiedni sposób może skłonić większą liczbę osób do podzielenia się swoimi odpowiedziami. Jeśli istnieje możliwość ograniczenia liczby pytań do minimum, zrób to bez wahania, ponieważ krótszy czas trwania badania rynku sprawi, że respondenci będą bardziej skłonni do udzielenia na nią odpowiedzi i zwiększy się wskaźnik wypełnienia ankiety.

 

Bądź przyjazny w badaniach

 

Czy w badaniach rynku, które wysyłasz do swoich klientów, daj się poznać jako firma, która stara się nawiązać relacji z klientem. Pamiętaj, że nawet w Twoim biznesie chodzi o relacje. Musisz wykazać się empatią wobec swoich klientów i powinieneś sprawić, aby czuli się docenieni we wszystkich kontaktach z nimi. Komunikuj się w języku, w którym Twoi użytkownicy posługują się na co dzień w rozmowach z przyjaciółmi i rodziną. Jeśli użyjesz konwersacyjnego tonu z pewnością zwiększy się Twój wskaźnik otrzymywanych odpowiedzi zwrotnych.

 

Ocena badań rynku

 

Przeanalizuj zebrane informacje, ponieważ z surową formą danych niewiele można zrobić. Trzeba na podstawie uzyskanych danych stworzyć wykresy i tabele. Każdy wykres można zinterpretować oraz na jego podstawie wyciągnąć wnioski. Istnieje wiele narzędzi do analizy wizualnej, które mogą również pomóc w zależności od wyboru rodzaju badania rynku. Dzięki danym przedstawionym za pomocą wykresów można szybciej zauważyć obszary wymagające poprawy. Ankiety CAWI stały się najpopularniejszym badaniem rynku w dobie pandemii. Istotnym czynnikiem jest to, że w przypadku ankiet online, za pomocą skorzystania z takich programów jak SurvGo™, możesz zobaczyć wstępne wyniki nawet wtedy, gdy badanie rynku jest w toku, co pomoże Ci w udoskonaleniu procesu ankiety bardziej niż cokolwiek innego.

 

Stwórz plan działania, aby pracować nad wynikami badania rynku

 

To jest prawdopodobnie najważniejsza część przeprowadzania badania rynku - podjęcie działania. Wróć do pierwszego etapu, kiedy miałeś jasno sprecyzowane cele. Porównaj zebrane informacje wraz z ustalonymi celami oraz wprowadzać zmiany w obszarach wymagających poprawy. Każda zmiana powinna być przemyślana i wprowadzana  stopniowo, tak aby konsumenci mogli się do nich przyzwyczaić. Informuj nabywców o wprowadzanych działaniach, aby wiedzieli, że udzielone przez nich odpowiedzi w badaniach rynku miały znaczenie dla Twojego przedsiębiorstwa. Zmiany, które są wymagane mogą być przydatne dla różnych kwartałów.

 

Proces tworzenia badania rynku nie musi być drogi. Istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają pracę od początkowych etapów zbierania danych do końca, kiedy to zestawiasz wyniki i analizujesz je. Bardzo popularnym rodzajem badania rynku są właśnie ankiety online. Do przeprowadzania ich powstało wiele narzędzi, jak właśnie program SurvGo™. Dzięki temu osoby chcące przeprowadzić takie badanie mogą na bieżąco obserwować ilość uzyskiwanych odpowiedzi oraz ich treść. Co więcej mogą skorzystać z różnych form pytań, czy pytań warunkowych, które sprawiają, że badanie jest wygodniejsze i ciekawsze dla respondentów. Częste kontaktowanie się z klientami w celu poznania ich opinii i działanie w oparciu o nie jest oznaką firmy, która zmierza do sukcesu.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jaki jest cel badania rynku?

Badanie rynku polega na gromadzeniu i analizie informacji o procesach rynkowych w oparciu o zebrane dane. Dzięki temu badaniu możemy dowiedzieć się m.in. jaka jest wielkości popytu i podaży na dany produkt oraz jaki to ma wpływ na ceny tych produktów lub usług. Badanie rynku stanowi również źródło informacji na temat charakterystyki zachowania klientów na rynku, dzięki czemu możemy zweryfikować czy nowy produkt/marka będzie miała oczekiwany odbiór wśród konsumentów.

Jakimi metodami badawczymi zrealizować badanie rynku?

Metody badawcze wykorzystywane do realizacji badań rynku to w szczególności: badania ilościowe CATI, CAWI lub PAPI, jak również badania jakościowe takie jak wywiady IDI i FGI lub badanie Tajemniczego Klienta.

Jakie narzędzia do analizy badań rynku warto wykorzystać?

Wykorzystanie narzędzi do analizy wizualnej, takich jak SurvGo™, ułatwia interpretację danych i szybsze zrozumienie wyników badania rynku.

© Copyright 2024, SurvGoTM, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności Regulamin