Promocja SurvGo
Zyskaj 5% rabatu na badanie w panelu badawczym!
panel5
Załóż konto już dziś!
Spis treści
Wprowadzasz nowy towar na rynek? Chcesz ulepszyć dotychczasowy produkt? – Wykonaj ankietę online Wprowadziłeś zmiany w produkcie lub stworzyłeś nowy? To świetny początek, ale co teraz? Dlaczego warto przetestować prototyp produktu przed jego wprowadzeniem na rynek? Kto może wystawić bardziej wiarygodną opinię niż Twój klient? Jak możesz przetestować nowy produkt? Jakie pytania powinieneś zadawać, przeprowadzając internetowe testy nowych produktów?
Badania marketingowe

Wprowadzasz nowy towar na rynek? Chcesz ulepszyć dotychczasowy produkt? – Wykonaj ankietę online

Wprowadzanie nowych produktów lub ulepszanie istniejących zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Nawet najmniejsze przeoczenie czy drobna wada mogą prowadzić do znacznych strat. Ponadto, dążenie do zwiększenia zadowolenia klientów za pomocą nowego produktu bez wcześniejszych badań może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

 

Wprowadziłeś zmiany w produkcie lub stworzyłeś nowy? To świetny początek, ale co teraz?

Pomysł to dopiero początek – kluczowe jest wykonanie i zapotrzebowanie rynkowe. Codziennie jesteśmy świadkami wprowadzania nowych produktów na rynek lub modyfikacji już istniejących. Nie wszystkie jednak te innowacje są zauważane przez klientów, a jeszcze mniej z nich zyskuje ich przychylność. Czasami lepiej, żeby nieudany produkt szybko został zapomniany, niż aby pozostawił negatywne wrażenie, które może wpłynąć na całą markę​

Dobra strategia i planowanie są nieodzowne, aby zminimalizować ryzyko porażki i zapewnić, że nowe produkty odpowiadają na rzeczywiste potrzeby klientów. Ważne jest także, aby szybko testować i dostosowywać produkty na podstawie feedbacku z rynku​.

 

Dlaczego warto przetestować prototyp produktu przed jego wprowadzeniem na rynek?

To dość oczywiste – badanie pilotażowe jest niezbędne, aby uniknąć zbędnych kosztów, zwłaszcza jeśli wcześniej nie przeprowadziłeś analizy rynku. Na przykład, możesz wyprodukować tysiące egzemplarzy nowego produktu, który według Ciebie jest doskonały, ale który potem będzie zalegał w magazynie, nie wiadomo dlaczego. Wystarczyłoby jedynie wcześniej sprawdzić na reprezentatywnej grupie potencjalnych klientów, czy produkt, który uważasz za idealny, rzeczywiście spełnia ich oczekiwania.

 

Kto może wystawić bardziej wiarygodną opinię niż Twój klient?

Pamiętaj, że to, co dla Ciebie wydaje się idealne, niekoniecznie musi być takie w oczach Twoich klientów. Powiedzenie „Klient – nasz Pan” jest tutaj w pełni adekwatne. Może się okazać, że w danym momencie nie ma popytu na Twój produkt, albo też popyt istnieje, ale klienci oczekują czegoś zupełnie innego (lub nieco innego) niż to, co oferuje Twoja firma.

 

Jak możesz przetestować nowy produkt?

Istnieje wiele metod przeprowadzania takich badań. Możesz na przykład zaprosić wyselekcjonowaną grupę osób z docelowego środowiska na spotkanie, czyli przeprowadzić tzw. zogniskowany wywiad grupowy. Jednak ta metoda jest bardzo czasochłonna, wieloetapowa, trudna do przeprowadzenia i analizy, a przede wszystkim kosztowna. Nie pozwala też dotrzeć do dużej grupy osób, a jedynie do kilku (kilkunastu) wyselekcjonowanych jednostek, które nie zawsze są reprezentatywne. Podobne problemy występują przy wywiadach indywidualnych. Dlaczego więc nie skorzystać z kwestionariusza internetowego? Zniknie problem czasu, kosztów oraz małej liczby badanych osób. Dodatkowo analiza uzyskanych informacji będzie znacznie prostsza, tak samo jak ponowne przeprowadzenie badania.

 

Jakie pytania powinieneś zadawać, przeprowadzając internetowe testy nowych produktów?

Aby dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców, musisz przede wszystkim pamiętać o wypełnieniu metryczki zawierającej istotne dla kupna produktu dane, takie jak płeć, jeśli produkt jest przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn lub kobiet. Równie ważny jest cel badania. Jeśli testujesz jedynie koncepcję produktu, poproś o opinie na temat własnych propozycji lub pozwól respondentom swobodnie wyrazić swoje oczekiwania dotyczące proponowanego produktu. Natomiast jeśli testujesz już gotowy produkt, pytaj o jego właściwości, zarówno pozytywne, jak i negatywne, oraz o sugestie i odczucia (skojarzenia) odbiorców.

 

Pamiętaj, że za pomocą ankiet możesz testować nie tylko sam produkt, ale także jego nazwę, opakowanie, slogan reklamowy i wiele innych aspektów!

Sprawdź nasze przykładowe ankiety!

 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak możesz przetestować nowy produkt?

Zapytaj własnych klientówo opinię wykorzystując:

  • ankiety
  • wywiady indywidualne
  • grupy fokusowe.
Czy za pomocą ankiet można testować tylko produkt?

Nie, ankiety internetowe można wykorzystać do testowania nie tylko samego produktu, ale także jego nazwy, opakowania, sloganu reklamowego i wielu innych aspektów. To wszechstronne narzędzie pozwala na wszechstronną ocenę i dostosowanie produktu do oczekiwań rynku.

Jakie pytania powinieneś zadawać, przeprowadzając internetowe testy nowych produktów?

Upewnij się, że metryczka zawiera istotne dane, takie jak płeć, jeśli produkt jest przeznaczony dla określonej grupy. Jeśli testujesz koncepcję, poproś o opinie na temat propozycji lub pozwól na swobodną wypowiedź. Jeśli testujesz gotowy produkt, pytaj o jego właściwości, dobre i złe strony oraz sugestie odbiorców.

© Copyright 2024, SurvGoTM, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności Regulamin