Promocja SurvGo
Zyskaj 5% rabatu na badanie w panelu badawczym!
panel5
Załóż konto już dziś!
Spis treści
Zalety i wady badań nad segmentacją rynku Zdolność do nadawania priorytetów grupom segmentowym Badania nad segmentacją rynku Tworzenie grup Koszt Zmieniające się zachowania

Zalety i wady badań nad segmentacją rynku

 

Segmentacja jest metodą badania marketingowego, która jest wypróbowanym i sprawdzonym sposobem na zrozumienie odbiorców docelowych. Segment jest grupą, która posiada jedną lub więcej cech wspólnych (np. demograficznych i psychograficznych). Działa on jako użyteczny sposób na podzielenie konsumentów na odrębne grupy dla celów marketingowych. Niezależnie od tego, czy jesteś firmą, która wprowadza na rynek nową markę, czy też ponownie ocenia inną ścieżkę rozwoju, segmentacja może dać Twojej marce wgląd w strategię marketingową. Jednakże, jak w przypadku każdej metody badawczej, segmentacja ma określone przypadki zastosowania i nie zawsze jest to właściwe postępowanie. Warto się zapoznać z plusami i minusami badań wykorzystujących segmentację.

 

Zdolność do nadawania priorytetów grupom segmentowym

Kiedy już będziesz mógł podzielić populację na oddzielne grupy i skupić się na konkretnej grupie docelowej, możesz nadać priorytet liście odbiorców podzielonych na segmenty. Segmentacji rynku można dokonać na wiele sposobów; jednym ze sposobów jest zamówienie grup na podstawie skłonności do zakupu produktu. Można również prognozować wielkość każdego segmentu, aby określić, czy ta grupa odbiorców uzasadnia inwestycję. Może to również pomóc w ustaleniu priorytetów segmentów i stworzeniu mapy marketingowej na podstawie każdej grupy. Co najważniejsze, może to wskazać, które segmenty należy pominąć i skoncentrować energię w innym miejscu.

 

Badania nad segmentacją rynku

Segmentacja rynku jest rodzajem badań, które bardzo dobrze współgrają z zewnętrznymi źródłami i bazami danych. Informacje uzupełniające mogą przynieść nowe informacje, takie jak nawyki medialne, informacje geograficzne i inne. Dodanie informacji z zewnątrz do danych ankiety jest solidne i prowadzi do świetnych wyników.

 

Tworzenie grup

Segmenty rynku są dzielone w oparciu o podobne odpowiedzi na pytania, w tym demograficzne. Osoba składa się z podobnych cech, przekonań, zachowań, wartości i postaw. Wizualizacja tej osoby i nadanie jej opisowej nazwy może sprawić, że strategia marketingowa będzie łatwiejsza do zrozumienia i wdrożenia. Jest to jeden z przykładów siły segmentacji.

 

Koszt

Badania nad segmentacją rynku są zazwyczaj bardziej kosztowne, niż inne metodologie badawcze. Segmentacja rynku nie jest tak łatwa, jak się wydaje. Aby dokonać segmentacji danych, potrzebna jest znaczna ilość próby - często ponad tysiąc uczestników wypełniających badanie. Zaawansowany proces analityczny nie jest prosty. Zazwyczaj badanie segmentacyjne rynku wykorzystuje analizę czynnikową do odkrywania tematów, a następnie analizę skupień w celu stworzenia pokaźnych grup.

 

Zmieniające się zachowania

Warto wiedzieć, że postawy i przekonania konsumentów mogą nie być stałe. W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć, jak psychografia może zmieniać się w czasie. W rezultacie może okazać się konieczne odświeżenie segmentacji rynku po określonej liczbie lat lub wprowadzenie istotnych zmian w Twojej firmie.

Wreszcie wiemy, w jaki sposób dotrzeć do segmentu, który stworzyliśmy. Innymi słowy, zła segmentacja jest wtedy, gdy mamy solidne badania, ale nie mamy sposobu na określenie, kto jest każdą z grup w bazie danych prospektów i klientów. Badania nad segmentacją mają wiele plusów i minusów, z którymi warto się zapoznać przed skorzystaniem z tej metody badawczej.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czym jest segmentacja rynku?

Segmentacja rynku stanowi metodę badania marketingowego stosowaną w celu zrozumienie odbiorców docelowych określonego rynku. Segment to jednostka posiadająca cechy wspólne, w szczególności demograficzne i psychologiczne, który działa w celu podzielenia konsumentów na odrębne grupy dla celów marketingowych. 

Jakie są koszty badania nad segmentacją rynku?

Badania nad segmentacją rynku przez osiągnięcie jak najdokładniejszej segmentacji danych wymagają dużej ilości próby - często ponad tysiąca uczestników, ponadto proces analityczny tego badania nie należy do prostych, stąd jego koszty są zwykle większe niż w przypadku innych metodologii badawczych. Wycena tego typu badań to bardzo indywidualna sprawa, zatem najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z ekspertami z CBR Biostat.

Jak prawidłowo przeprowadzić segmentację rynku?

Aby przeprowadzić segmentację rynku, należy zbadać i podzielić grupy klientów na mniejsze segmenty na podstawie wspólnych cech demograficznych, psychograficznych, zachowań zakupowych lub innych kluczowych kryteriów.

© Copyright 2024, SurvGoTM, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności Regulamin